Loading

Co z tą wiśnią? …czyli japońskie Hanami.

Meguro River, Tokyo, Japan

Co z tą wiśnią? …czyli japońskie Hanami.

Przecież u nas też kwitną wiśnie i wyglądają dokładnie tak samo. Po co lecieć do Japonii w tym okresie?

Bo obraz Japonii z kwitnącymi kwiatami wiśni, to obraz jaki chcemy zobaczyć oglądając ten kraj. W tym czasie można obserwować ciekawe zachowania Japończyków i zrozumieć, dlaczego oni mają takiego "hopla" na punkcie wiśni?

I wszystko wygląda wtedy piękniej. Betonowe miasta i drogi zdobią miliony różowych i białych drzewek wiśni. Parki są pełne ludzi, rozkładają koce, robią pikniki i świętują. No i selfie z wiśnią to już tradycja. Robią je wszyscy Japończycy, starsi i młodsi albo piesek na tle wiśni, a nawet torebki z wiśnią. Po prostu szaleństwo!

Cherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, Japan

Cherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, Japan

Żeby tego wszystko doświadczyć, warto pojawić się w Japonii podczas kwitnienia wiśni (Hanami). Nie jest to jednak takie proste, bo musimy dokładnie zaplanować naszą podróż z dużym wyprzedzeniem. To najpopularniejszy okres w Japonii, dlatego ceny hoteli są w tym czasie najwyższe i może się okazać, że hotele w najlepszych miejscach nie będą miały już wolnych miejsc.

Co ciekawe, okres pełnego rozkwitu wiśni to zaledwie kilka dni w roku i w każdym miejscu w Japonii przypada na różne daty. Wcześniej kwitną wiśnie w Tokio, a kilka dni później w Kioto, a jeszcze później w okolicy Fuji, gdzie jest trochę chłodniej.

Dlatego naszą trasę podróży po Japonii ułożyliśmy zgodnie z harmonogramem przewidzianym na 2016 rok. W każdym roku w internecie publikowany jest kalendarz kwitnienia wiśni, więc jak jesteście tak zdeterminowani jak my, polecam dokładnie go prześledzić.

A jak już wiśnie przekwitły, to w końcu padło pytanie: Co oni robią z taką ilością wiśni?  Okazuje się, że w Japonii drzewka wiśni nie mają owoców i służą jedynie jako ozdoba. A owoce wiśni sprowadzane z Europy są mało popularne i strasznie drogie. Japończycy wykorzystują ze swoich wiśni jedynie płatki kwiatów robiąc nalewki czy popularne w tym okresie różowe łakocie.

Japan sweets, Cherry blossom, Tokyo, Japan

Japan sweets, Cherry blossom, Tokyo, Japan

Jeśli chodzi o najpiękniejsze według nas miejsca, w których można cieszyć się kwitnącą wiśnią to:

1. Rzeka Meguro w Tokio - to miejsce istnieje naprawdę, ale wygląda tak jak na naszych zdjęciach tylko przez kilka dni w roku (więcej informacji o tym miejscu przeczytasz TUTAJ).

Meguro River, Tokyo, JapanMeguro River, Tokyo, Japan

2. Shinjuku Goyen Park w Tokyo - warto tu przyjść by obserwować zwyczaje Japończyków podczas kwitnienia wiśni (więcej informacji o tym miejscu przeczytasz TUTAJ).

Cherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, JapanCherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, Japan Cherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, JapanCherry blossom in city park, Shinjuku Goyen National Garden, Shinjuku, Tokyo, Japan

3. Góra Fuji w Fujiyoshida (więcej informacji o tym miejscu przeczytasz TUTAJ). Najlepiej oglądać ją ze wzgórza z Chureito Pagodą w okolicy pięciu jezior. Z mojego researchu wynika, że ta okolica jest najpiękniejsza by oglądać Fuji. Znajomi byli w Hakone i nie byli zadowoleni.

Chureito Pagoda, Fujiyoshida, Minamitsuru District, Prefecture Yamanashi, JapanChureito Pagoda, Fujiyoshida, Minamitsuru District, Prefecture Yamanashi, Japan

4. Zamek Himeji. Do miasta Himeji można dojechać pociągiem JR bezpośrednio z Kioto. Dojazd do stacji Himeji Station zajmuje około 1:30 h. Stąd do zamku trzeba przejść 15-20 minut pieszo. Piękna Japońska architektura robi wrażenie. Zamek został niedawno całkowicie odrestaurowany.

Himeji Castle, Himeji, JapanHimeji Castle, Himeji, Japan

To tylko niektóre miejsca, w których udało nam się uchwycić w obiektywie kwitnącą wiśnię. Jest ich na pewno jeszcze więcej. Napiszcie w komentarzach jakie są Wasze ulubione.

Olga

Olga

LEAVE A COMMENT