Strona główna » Co z tą wiśnią? …czyli japońskie Hanami.

Co z tą wiśnią? …czyli japońskie Hanami.

Japonia, wyspiarskie państwo położone na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji jest turystycznym marzeniem wielu osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ do zaoferowania ma nie tylko mnóstwo atrakcji architektonicznych i przyrodniczych, ale także kulturowych.
Archipelag, na którym położona jest Japonia składa się z czterech głównych wysp stanowiących 97% obszaru lądowego (Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu) oraz 6848 mniejszych wysp. Łączna powierzchnia kraju wynosi 377 921 km2. Zdecydowana większość powierzchni Japonii pokryta jest górami, najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi o wysokości 3776 m. Właśnie z powodu górzystego charakteru archipelagu prawie połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin, który rozciąga się pomiędzy Tokio a Osaką i Nagoją. To właśnie tam przez lata rozwijało się rolnictwo oraz przemysł.
Japonia należy do krajów wysokorozwiniętych i stanowi jedną z czołowych potęg gospodarczych na świecie. Co ciekawe, według danych ONZ i WHO, przeciętna długość życia jest tam najwyższa na świecie.
Japonia to monarchia parlamentarna, w której cesarz stanowi symbol jedności państwa, rządy zaś sprawuje wybierany w wyborach powszechnych dwuizbowy parlament.

Turystyka w Japonii

Japonia, jak już wspomniano, jest bardzo atrakcyjnym pod względem turystycznym celem, jest także świetnie w tym kierunku przygotowana. Kraj Wschodzącego Słońca do zaoferowania ma między innymi bardzo liczne szlaki i atrakcyjne pod wieloma względami miejsca, gorące źródła, porośnięte lasami góry i znajdujące się na ich terenie chramy oraz świątynie, wybrzeża klifowe, skaliste oraz piaszczyste, malownicze zatoki, piękne jeziora. Atrakcją samą w sobie są niezliczone, często otoczone rafą koralową wyspy. Wreszcie niektóre miejsca, takie jak półwysep Shiretoko, pasmo górskie Shirakami, góry Kii oraz wyspa Yakushima uznane są za część światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. To oczywiście nie wszystko. Japonia jest krajem o niezwykle długiej, barwnej i burzliwej historii. Pozostałością po niej są pochodzące z różnych okresów historycznych zabytki architektury i sztuki. Wymieniać można bez końca. W Japonii odbywa się także mnóstwo orientalnych festiwali, które to corocznie jak magnes przyciągają turystów z całego świata. Tym, co wiele osób uważa za szczególną atrakcję, jest Hanami.

Hanami – czyli co?

Hanami to słowo w oznaczające nic innego, jak… oglądanie kwiatów. Choć brzmieć to może niezbyt interesującą, Japończycy uczynili z tego zwyczaju atrakcję, dla której ludzie masowo odwiedzają Japonie w marcu oraz kwietniu, kiedy to zwykle kwitną wiśnie. Hanami jest tradycyjnym zwyczajem podziwiania urody kwiatów, zwłaszcza przepięknych kwiatów wiśni piłkowanych, który praktykowany jest od kilkuset lat. Wiśnie kwitną zwykle przez okres około dwóch tygodni, jest to czas bardzo wyczekiwany i na bieżąco relacjonowany w mediach. Najbardziej atrakcyjna pełnia kwiatowa następuje zazwyczaj po około tygodniu od otwarcia się pierwszych kwiatów. Po kolejnym tygodniu kwiaty zaczynają przekwitać. Hanami bardzo często przybiera dość hałaśliwy charakter, na imprezach towarzyszących kwitnieniu kwiatów wiśni jest zwykle niezwykle tłoczno i bardzo głośno. Osoby, które bardziej cenią sobie spokój, przede wszystkim starsi, celebrują więc wcześniejszą, bardziej starożytną formę hanami, w której obiektem podziwu nie są kwiaty kwitnącej wiśni, są kwiaty moreli japońskiej, zwanej też śliwą japońską.
Zwyczaj ten, który po dziś dzień tak bardzo przyciąga, inspiruje i magnetyzuje ludzi liczy sobie kilkaset lat. Jego najstarsze formy wywodzą się najpewniej z okresu Nara (71-784), kiedy to panował dworski zwyczaj hana no en, oznaczający „ucztę kwiatową”. Pierwszym podziwianym obiektem był kwiat moreli japońskiej, kwiat wiśni zacząć zdobywać większą popularność w okresie Heian (794-1185). Osobą, która spopularyzowała ten zwyczaj był bez wątpienia cesarz Saga, który to pod kwitnącymi drzewami wiśni w swym pałacu w Kioto wydawał wystawne przyjęcia połączone z piciem sake i właśnie podziwianiem kwiatów. W tym też okresie zaczęła pojawiać się poezja opisująca delikatne piekno kwiatów wiśni, utożsamiane przy tym z samą naturą ludzkiego życia – pięknego, lecz ulotnego, szybko przemijającego. Uznawanie życia jako czegość tymczasowego jest zresztą bardzo popularnym motywem w kulturze japonskiej. Pomimo upływu wielu stuleciu kwiaty wiśni w dalszym ciagu stanowią jeden z największych symboli Japoni – nazywanej zresztą Krajem Kwitnącej Wiśni. Tradycja hanami jest nieustannie żywa. Duży wpływ mają na to oczywiście turyści, którzy chmarnie odwiedzają Japonie w tym okresie. Mogą wówczas nie tylko podziwiać urodę kwiatów zalewających ulicę, ale tez zasmakować niezwykłej japońskiej kultury i gościnności. Zabawa często trwa do późnych godzin nocnych, a czasem wręcz do rana. Jednak zwyczaj ten ma też duże znaczenie dla samych Japończyków. Co roku prognozy dotyczące kwitnienia wiśni ogłaszane są przez Japońską Agencję Meteorologiczną, dlatego jeśli planuje się wizytę – warto je śledzić.