Strona główna » Jak zaplanować podróż dookoła świata – 10 przykazań

Jak zaplanować podróż dookoła świata – 10 przykazań

Fascynująca przygoda

Podróż dookoła świata może być naprawdę ogromną i fascynującą przygodą. Na świecie jest wiele miejsc, które warto zwiedzić i poznać, dlatego warto zdecydować się na taką podróż. Oczywiście organizacja takiej przygody wymaga czasu i odpowiedniej organizacji, bez tego po drodze może spotkać cię wiele niedogodności. Dobry plan jest więc podstawą, aby podróż dookoła świata była przyjemna. Poruszenia wymaga wiele kwestii takich jak miejsca, które chcemy odwiedzić, określnie budżetu, który możemy przeznaczyć na taką wyprawę. Trzeba również zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie, które pozwoli na komfortowe zwiedzanie miejsc na zaplanowanej trasie. Nie warto jednak tracić zapału, dzięki odpowiedniej wiedzy będziesz w stanie przygotować się na podróż dookoła świata.

Co jest ważne w planowaniu podróży dookoła świata?

Jest kilka kwestii, o których trzeba pamiętać. Bez tego podróż nie będzie przyjemnością, a wręcz przeciwnie – może okazać się niemiłym przeżyciem. Oto 10 zasad planowania podróży dookoła świata, o których warto pamiętać i się do nich dostosować:

 1. Lista miejsc, które chcesz zwiedzić jest bardzo ważna – bez takiej listy możesz nie czuć się komfortowo i rozczarować przebiegiem podróży. Poszukiwanie najciekawszych miejsc, które później umieszcza się na liście jest bardzo przyjemnym zadaniem. Wybór może okazać się nieco trudny, ponieważ tak naprawdę każdy kraj warto odwiedzić i przekonać się, jak w nim jest. Na pewno jednak po przemyśleniu dokonasz odpowiedniego wyboru i stworzysz listę.
 2. Pozbądź się słomianego zapału – wiele osób marzy o takiej podróży, a nawet zaczyna planować. Jednak często okazuje się, że zapał jest słomiany, a ilość przygotowań i czasu, który trzeba poświęcić okazuje się zbyt przytłaczająca. Dlatego warto często myśleć o tej podróży, wyobrażać sobie jak fantastyczne jest to przeżycie. Warto także mówić o swoich planach głośno, wtedy są one bardziej realistyczne.
 3. Zastanów się w jaki sposób chcesz się przemieszczać – opcje są właściwie dwie: możesz zaplanować jakie środki transportu wybierzesz albo po prostu iść na żywioł i wybierać środki transportu w poszczególnych miejscach na świecie, gdy już tam będziesz.
 4. Ile czasu możesz i chcesz przeznaczyć na podróż – musisz wziąć to pod uwagę. Od tego zależy sposób przygotowania, ilość potrzebnych funduszy i inne ważne kwestie. Jeśli nie ogranicza cię praca w miejscu zamieszkania i ograniczona ilość gotówki – jesteś prawdziwym szczęściarzem. Jeśli jednak masz ograniczony czas, musisz zaplanować wszystko tak, aby wyrobić się w czasie, którym możesz swobodnie dysponować. Jeśli już określisz, ile czasu możesz podróżować, umieść na swojej liście ramy czasowe.
 5. Zacznij odkładać na podróż – najlepiej zacznij od dziś. Jeśli jesteś bogaty prawdopodobnie nie musisz się o to martwić, jednak nie oszukujmy się – większość z nas nie ma odpowiednich funduszy aby za jednym razem opłacić wszystko, co będzie potrzebne podczas podróży. Warto co miesiąc odkładać określoną kwotę i nie wydawać tych pieniędzy na nic innego. Dobrym pomysłem jest także zakup skarbonki i wrzucanie do niej codziennie drobnych kwot. Po kilku miesiącach zauważysz, że drobne kwoty zamieniają się w naprawdę pokaźną sumę pieniędzy.
 6. Naucz się oszczędzać – wiele rzeczy, których zakup pochłania pieniądze może okazać się niepotrzebnych. Zastanów się, czy wszystko co kupujesz jest ci potrzebne, jeśli coś nie jest niezbędne – zrezygnuj z kupowania tej rzeczy.
 7. Wyznacz konkretny termin – to zmobilizuje cię do odpowiednich przygotowań.
 8. Wizy, ubezpieczenie i niezbędne szczepienia – zapoznaj się z tego typu kwestiami przed wyjazdem. Jeśli masz przygotowaną listę krajów, które chcesz odwiedzić, będzie ci łatwiej. Trzeba o to zadbać, aby nie rozczarować się na granicy któregoś z krajów.
 9. Skompletuj potrzebne wyposażenie – poza odpowiednimi ubraniami, obuwiem i kosmetyczką przyda ci się również: apteczka, smartfon z dobrym aparatem, zdjęcia bliskich. Podróż dookoła świata może trwać krótko, ale taka z prawdziwego zdarzenia to czas nawet kilku miesięcy. Warto mieć przy sobie coś, co będzie przypominało ci o ukochanych osobach.
 10. Zapoznaj się z tym, o czym trzeba pamiętać podróżując po krajach, które chcesz odwiedzić – każdy kraj ma swoje zwyczaje, przekonania na temat tego co wolno robić, a co uważa się za niegrzeczne. Warto zapoznać się z tego typu wytycznymi aby uniknąć nieprzyjemnych czy stresujących sytuacji w podróży.
  Jeśli zaplanujesz swoją podróż pamiętając o tych 10 punktach, na pewno uda ci się ją zrealizować i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Podsumowanie

Podróż dookoła świata może być pięknym przeżyciem, ale wymaga również przygotowań i dobrego planowania. Jeśli o to zadbasz, nie będziesz martwić się po wyruszeniu w drogę o wiele ważnych kwestii. Zwolennicy spontanicznych podróży również poradzą sobie bez planowania, ale spontaniczne zwiedzanie dookoła świata jest sporym wyzwaniem i nie każdy sobie z nim poradzi, a już na pewno nie jest to możliwe bez stresu. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, przygotuj się do tej podróży.