Strona główna » Japonia… fascynująca, intrygująca czy mecząca?

Japonia… fascynująca, intrygująca czy mecząca?

Japonia – kraina wschodzącego słońca, intrygujący kraj o uderzająco odmiennym krajobrazie, kulturze, trendach i zwyczajach. Jednak przez tydzień, który spędziliśmy w Japonii tego lata, poczuliśmy się ciepło i przytulnie.

Oboje byliśmy mile zaskoczeni naszymi różnorodnymi doświadczeniami. Dlatego stworzyliśmy listę naszych pierwszych wrażeń z Japonii. Oto kilka interesujących faktów dla tych, którzy odwiedzają Japonię po raz pierwszy. Nawet jeśli się tam nie wybierasz, jest to zabawna lektura o całkowicie wyjątkowej kulturze.

1. Japonia jest jednym z najbezpieczniejszych krajów do podróżowania

To była nasza pierwsza podróż do Japonii, kraju odmiennego kulturowo, którego ojczystym językiem nie znaliśmy. Jednak okazało się, że jest on bardzo godny zaufania i bezpieczny. Wszyscy bardzo szanowali nas i nasze rzeczy. Nadal byliśmy czujni, gdy byliśmy poza domem, ale ani razu nie czuliśmy się tu niebezpiecznie.

Chociaż, trzęsienia ziemi są dość powszechne pod względem klęsk żywiołowych i to jest inny poziom bezpieczeństwa w Japonii, o którym należy pamiętać.

2. Punktualność to zwyczaj, a nie wybór, w Japonii

Ludzie w Japonii wychowywani są w społeczeństwie świadomym czasu, w którym spóźnianie się jest uważane za brak szacunku. Punktualność nie jest wyborem, którego dokonują w życiu, to japoński zwyczaj. Jesteś uważany za spóźnionego w miejscu pracy, jeśli nie przybędziesz na 10 minut przed rozpoczęciem spotkania.

Jako podróżnicy przekonaliśmy się o ich punktualności poprzez kolej. Pociągi przyjeżdżały i odjeżdżały bardzo punktualnie. Jeden z naszych znajomych nawet raz dostał zwrot pieniędzy za bilet, gdy ich pociąg był opóźniony o kilka minut.

3. Japończycy to jedni z najbardziej przyjaznych ludzi

Powiedzmy tylko, że nie wiedzieliśmy, czego oczekiwać od ludzi w Japonii, zanim tam dotarliśmy. Martwiliśmy się, że język będzie barierą. Jednak miejscowi robili wszystko, aby pomóc nam w razie potrzeby. Przy wielu okazjach w różnych miastach nieznajomi zatrzymywali się i pytali, czy dobrze nam idzie, czy też potrzebujemy pomocy. Byliśmy mile zaskoczeni, jak łatwo idzie nawiązać przyjaźnie w Japonii.

4. W Japonii nie wszędzie mówi się powszechnie po angielsku

Japoński jest ich pierwszym językiem, nie wszyscy uczą się angielskiego w szkole. Będąc społeczeństwem inkluzywnym, znajdziesz ich rozmawiających między sobą po japońsku. Jednak w większości dużych miast i popularnych miejscowości miejscowym udaje się rozmawiać z turystami po angielsku.

Szczerze mówiąc, byliśmy nieco zaskoczeni tym, jak słabo mówi się po angielsku w znanym na całym świecie mieście metropolitalnym, takim jak Tokio. Szyldy na lokalnych ulicach są głównie w języku japońskim, ale nigdy nie mieliśmy żadnego problemu ze wskazówkami na głównych dworcach kolejowych i punktach atrakcji, ponieważ miały tam angielskie szyldy. Główne stacje kolejowe mają nawet oddzielny angielski punkt informacyjny. Większość osób z branży hotelarskiej, tj. Hotele i restauracje, mówi dość przyzwoicie po angielsku.

Radzimy przynajmniej nauczyć się mówić dziękuję po japońsku – „Arigato-gozaimasu”.

5. Żadnych koszy na śmieci na ulicach, ale jest tak czysto

To była ogromna niespodzianka – jak miasto może nie mieć koszy na śmieci w miejscach publicznych, a jednocześnie być tak czyste ?!

Nawet nie żartuję, kiedy mówię, że na początku trudno było szukać kosza na śmieci w Tokio bez powodzenia. Znajomy powiedział nam, że jedzenie na ulicy jest uważane za niegrzeczne, więc może dlatego na zewnątrz nie ma wyrzucania śmieci. Dowiedzieliśmy się jednak, że prawdziwym powodem usuwania śmietników z ulic był atak terrorystyczny.

W 1995 roku bomba gazowa została umieszczona w publicznym koszu na śmieci. W następstwie tego incydentu wszystkie kosze zostały usunięte z ulic. Ograniczone pojemniki na dworcach są przezroczyste. WSKAZÓWKA: Przygotuj się na noszenie własnych śmieci, dopóki nie wrócisz do hotelu lub nie znajdziesz kosza w sklepie lub restauracji.

6. Etykiety pociągów – Milczenie to złota zasada

W Japonii ludzie są bardzo dobrze wychowani, czego przykładem można zobaczyć na dworcach kolejowych i autobusowych. Na peronie ustawia się kolejka przed wejściem każdego wagonu na kilka minut przed przybyciem pociągu. To samo dotyczy wszystkich przystanków autobusowych. Oczekuje się, że w pociągu wyciszasz telefon i jest oczywiste, że w pociągach ludzie nie rozmawiają przez telefon. Ciekawe, jak ciche były pociągi.

7. Palenie jest dozwolone w Izakayas, barach i restauracjach

Oboje nie palimy, ale nie przeszkadza nam to, że inni to robią, chyba że ktoś pali nam w twarz. Jeśli nie palisz lub nie możesz sobie poradzić z dymem, zachowaj ostrożność podczas wchodzenia do baru lub Izakaya.

8. Będziesz musiał poprosić o wodę i rachunek w restauracjach

Podobnie jak w większości innych części świata, w restauracji pierwszą rzeczą, o którą pytasz, jest woda. Jednak w Japonii poproszono nas o zamówienie na drinki, ale nigdy nie zapytano nas o wodę. Myśleliśmy, że to jednorazowy incydent, ale kiedy wydarzyło się to w wielu restauracjach i izakajach, zdaliśmy sobie sprawę, że wystarczy o to poprosić. To samo dotyczy rachunku, którego nie przyniosą