Strona główna » Japonia – za co lubimy i nie lubimy tego kraju

Japonia – za co lubimy i nie lubimy tego kraju

Kwiat Kwitnącej Wiśni

Japonia to kraj, który chce odwiedzić wiele osób. Często nazywamy go inną planetą, ponieważ dla ludzi na przykład z Europy jest to faktycznie zupełnie inny świat. Niesamowite atrakcje, moc wrażeń, nietypowe potrawy i ciekawe rozwiązania to coś, co przyciąga turystów z całego świata do Japonii. Jednak ten kraj, jak każdy inny, poza szeregiem kuszących zalet, posiada również pewne wady, które mogą wzbudzić niechęć.

Co lubimy a czego nie?

Japonia jest wspaniała pod wieloma względami, na pewno warto przekonać się o tym poprzez własne doświadczenie. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że pewne rzeczy mogą szokować i nie być komfortowe. Japonia to specyficzne miejsce, o czym przekonasz się czytając ten artykuł. Oto lista rzeczy, za które uwielbiamy Kwiat Kwitnącej Wiśni:

 1. Poczucie bezpieczeństwa – Japonia to naprawdę przyjazne i bezpieczne miejsce. Wystarczy przeanalizować statystyki, które jasną pokazują, że poziom przestępczości jest tam bardzo niski. Poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne na co dzień, ale szczególnie doceniamy ten komfort w podróży. Japonia to przecież inny kraj, daleko od domu, na pewno więc każdy doceni to, że można poczuć się tam naprawdę bezpiecznie.
 2. Schludność i czystość – Japończyków cechuje bardzo wysokie poczucie odpowiedzialności, estetyki i kultura. Mimo tego, że na ulicach nie ma zbyt wielu koszy na śmieci, Japonia to bardzo czyste miejsce.
 3. Komfort komunikacji – sposób funkcjonowania środków transportu w Japonii jest bardzo wygodny i często wracając z Kraju Kwitnącej Wiśni odczuwamy tęsknotę za tym komfortem. Wszędzie łatwo się dostać, pociągi kursują co kilka albo kilkanaście minut, spóźnienia? – możesz o tym zapomnieć w pięknej Japonii.
 4. Jakość obsługi – nieważne, czy jesteś gościem ekskluzywnej restauracji czy popularnego sklepu odzieżowego. Wszędzie powitają cię z uśmiechem na twarzy i chętnie posłużą dobrą radą w kwestii zakupów i wyboru. Poziom obsługi w Japonii jest naprawdę wysoki.
 5. Toalety – które są po prostu wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Odgłos spływającej wody na żądanie, podgrzewana deska z możliwością regulacji temperatury, opcja podmycia miejsc intymnych – to naprawdę coś, co powinno być codziennością we wszystkich krajach na świecie.
 6. Genkan – specjalne miejsce, które jest przeznaczone na przechowywanie obuwia. Dzięki temu mieszkania są czyste, a gościom nie trzeba sugerować, że powinni zdjąć brudne obuwie przed wejściem do dalszej części domu czy mieszkania.
 7. Trzymanie się zasad – tutaj ciężko się na kogoś zdenerwować z powodu nieprzestrzegania zasad. Zdarzyło ci się kiedyś stojąc w kolejce do kasy, że osoba za tobą najeżdżała na ciebie wózkiem albo czułeś czyjś oddech na karku? W Kraju Kwitnącej Wiśni nie będziesz tego doświadczać. Japończycy wiedzą, jak ważna jest osobista przestrzeń i szanują ją. Stojąc w kolejce możesz mieć pewność, że osoba za tobą utrzyma odpowiednią odległość i nie naruszy twojej przestrzeni.
 8. Brak wciskania rzeczy – ile razy zdarzyło ci się denerwować podczas podróżowania, ponieważ sprzedawca chciał na siłę wcisnąć ci coś, czego nie chciałeś kupić? Wielu osobom regularnie podróżujących zdarzyło się to chociaż kilka razy. W Japonii nikt nie będzie namawiał cię na zakup czegoś, czym nie jesteś zainteresowany.

Te kilka punktów naprawdę zachęca do odwiedzenia Japonii i poznania jej bliżej. Jednak są również takie kwestie, które mogą denerwować osoby podróżujące. Oto lista:

 1. Inne pieczywo – chodzi tu nie tylko o smak, ale również jego miękkość. Polacy są przyzwyczajeni do pysznego, miękkiego chleba i bułek, które można spożyć nawet następnego dnia. Niestety w Japonii ciężko znaleźć takie pieczywo, a jeśli już wydaje ci się, że je znalazłeś, okazuje się, że następnego dnia jest twarde jak kamień.
 2. Nie warto próbować podważać czyjegoś zdania – w Japonii nie można tego robić. Chodzi tutaj na przykład o sytuację, w której nie zgadzamy się z opinią policjanta, lekarza czy urzędnika. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, niestety musisz się do tego dostosować.
 3. Bardzo ograniczona możliwość porozumiewania się w języku angielskim – w większości krajów można swobodnie dogadać się z języku angielskim. Niestety w Japonii są z tym bardzo duże trudności. Japończycy raczej nie mogą pochwalić się znajomością tego języka, a nawet jeśli mówią, że rozmawiają po angielsku, po kilku minutach rozmowy trzeba porozumiewać się bardziej gestami niż językiem angielskim.
 4. Traktowanie zwierząt – dla ich miłośników to poważna wada. Zwierzęta, które trafiają do schroniska nie przebywają w nim długo i to nie dlatego, że Japończycy tak chętnie je adoptują. Po kilku dniach zwierzęta są po prostu usypiane. Również to, że psy poubierane w dziwne i niepraktyczne ubranka, wywożone na spacer w wózku – może nie spodobać się wielu z was.

Podsumowanie

Japonia można kochać albo jej nienawidzić. Ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona również wad. Niewątpliwie jednak warto przekonać się samodzielnie, jak tam jest i wyrobić sobie własną opinię. Zwiedzanie Kwiatu Kwitnącej Wiśni jest na pewno fascynujące i pełne przygód, czego warto doświadczyć na własnej skórze.